Svoji administrativu musejí od Nového roku rozšířit všichni tuzemští podnikatelé, kteří jsou plátci daně z přidané hodnoty (DPH). Ministerstvo financí totiž zavádí systém, inspirovaný Slovenskem, Lotyšskem, Bulharskem, Rumunskem, Španělskem a Estonskem. Kontrolní hlášení DPH údajně zamezí podvodníkům, aby vystavovali falešné faktury a formou takzvaných vratek nebo karuselů kradli z veřejných prostředků 80 miliard Kč ročně!

Kdo musí odevzdávat kontrolní hlášení DPH 2016

Nová povinnost vyplývá z novelizovaného zákona o dani z přidané hodnoty (č. 235/2004 Sb.), kde například stojí: „Kontrolní hlášení za společnost podává určený společník, který podává daňové přiznání za společnost.“ Plátci musejí dokument posílat od ledna, respektive od úvodního kvartálu roku 2016. Záleží především na tom, jestli jste právnická osoba, anebo fyzická osoba.

  • Právnické osoby podávají kontrolní hlášení DPH každý měsíc (poprvé do 25. února 2016)
  • Fyzické osoby – měsíční plátci podávají kontrolní hlášení každý měsíc (poprvé do 25. února 2016)
  • Fyzické osoby – čtvrtletní plátci podávají kontrolní hlášení každý kvartál (poprvé do 25. dubna 2016)
  • Fyzické osoby – zvláštní případy (například po vstupu do insolvence) dostanou mimořádné termíny.

Jak vyplnit kontrolní hlášení? Zjednodušený doklad

Ministerstvo financí zdůrazňuje, že vlastně využije hlavně dosavadní, již existující evidenci, takže poctiví podnikatelé nemusejí prozrazovat příliš mnoho dalších informací. Dokument podáváte zejména za období, kdy:

  • „přiznáváte daň na výstupu“, nebo jste
  • „uskutečnil zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti“, nebo
  • „uplatňujete nárok na odpočet daně na vstupu“, nebo jste
  • „uskutečnil“, případně „přijal příslušná plnění ve zvláštním režimu pro investiční zlato“.

Kontrolní hlášení musíte počínaje rokem 2016 podávat výhradně elektronickou formou, stejně jako daňová přiznání k DPH. Ministerstvo výslovně doporučuje aplikaci EPO na internetové adrese www.daneelektronicky.cz. Vzorový formulář najdete ZDE. jak upřesňuje daňový poradce Pavel Běhounek, kontrolní hlášení DPH 2016 má následující strukturu:

  • část A (plnění, u kterých je plátce povinen přiznat daň a uskutečněná plnění v režimu reverse-charge) a
  • část B (pro odpočet daně).

Například v části A, přesněji bodu A.5 vyplníte kontrolní hlášení pro plnění uskutečněná v tuzemsku, pokud DPH na výstupu dosahuje nanejvýš 10 000 Kč, bez povinnosti vystavit daňový doklad. Právě tady pravděpodobně uskuteční svůj záměr podnikatelé, kteří hledají sousloví „kontrolní hlášení zjednodušený doklad“. Kdo nechce využívat elektronický podpis ani datovou schránku, může dostat „dodatečné potvrzení za podmínek uvedených v daňovém řádu ve lhůtě pro podání kontrolního hlášení (tzv. e-tiskopis)“.

2 KOMENTÁŘE

  1. Do kdy dostanu přes datovou schránku odpověď z Finančního úřadu, zda mám kontrolní hlášení dobře, nebo špatně? Děkuji. Malá

    • Dobrý den, paní Malá, zeptal jsem se raději přímo na Ministerstvu financí a zde je odpověď (sám zvýrazňuji pasáže, které považuju za klíčové):

      „Správnost podání kontrolního hlášení se v zásadě vyhodnocuje ve vztahu k dodržení předepsaného formátu a struktury.
      Pokud podání nesplňuje dané požadavky, může být považováno jednak za vadné, nebo neúčinné (na základě znění § 101a odst. 4 zákona o DPH účinného od 1.5.2016).
      Pokud je dané podání správcem daně vyhodnoceno jako vadné, je daňový subjekt vyzván k odstranění vad podání, přičemž daňový řád nestanovuje lhůtu na vydání této výzvy.
      Za předpokladu, že se jedná o neúčinné podání, není na tuto skutečnost daňový subjekt oficiálně upozorňován (v této souvislosti lze očekávat pouze neformální oznámení).
      Ing. Petra Petlachová
      tisková mluvčí
      Generální finanční ředitelství“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno